Narodowe Czytanie „Quo Vadis” 2016

Narodowe Czytanie - Quo vadis - 2016

 

Ogród Saski, Warszawa, ul. Marszałkowska

 

 

 

3 września 2016 r.  w Ogrodzie Saskim w Warszawie oraz w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja poświęcona była dziełu „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza - polskiego pisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Wydarzenie w Ogrodzie Saskim w Warszawie było dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Narodowe Czytanie w Warszawie zostało oficjalnie rozpoczęte przez Parę Prezydencką. Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – pisze w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda. 

Wybitni aktory i muzycy

Do czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury zaproszono znanych i cenionych aktorów: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta, Jana Nowickiego. Każdemu fragmentowi powieści Henryka Sienkiewicza towarzyszył akompaniament na żywo w wykonaniu wybitnych i nagradzanych artystów. Wystąpili m. in.: Misia Furtak, Skubas, Pustki, Patrick The Pan.

Tłumaczenie na język migowy

Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących całe wydarzenie w Ogrodzie Saskim było na żywo tłumaczone na język migowy.

Organizatorzy i partnerzy

Partnerem Narodowego Czytania "Quo vadis" był Facebook, dzięki któremu informacja o inicjatywie trafiła do ponad 14 milionów Polaków, którzy każdego miesiąca są obecni na portalu. Aby dodatkowo zaakcentować pozytywny przekaz, 3 września Facebook umieścił na górze strumienia aktualności specjalnie przygotowany komunikat informujący o dniu Narodowego Czytania.

"Książki, jako integralna część kultury, są platformą i bodźcem do poznawania świata, poszerzania horyzontów oraz wymiany myśli, spostrzeżeń i poglądów z innymi ludźmi. W tym kontekście współgrają z nowoczesnymi formami komunikacji takimi jak Facebook, który umożliwia otwartą dyskusję między ludźmi na całym świecie. W dniu Narodowego Czytania chcemy namówić jak największą liczbę Polaków do rozmowy o książkach, dzielenia się swoimi wrażeniami z przyjaciółmi, a przede wszystkim - do ich czytania - mówi Jakub Turowski, Head of Public Policy w Facebooku.

Organizatorami warszawskiej edycji byli:

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Stołeczną Estradą.

Partnerzy medialni:

Polskie Radio i Telewizja Polska.

Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

O Narodowym Czytaniu

Narodowe Czytanie po raz pierwszy wydarzenie miało miejsce w roku 2012. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredro, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.