Fotorelacja z wystawy: „Nie ‚Na marne’. Sienkiewicz w kolekcji Ossolineum”

Wystawa „Nie Na marne. Sienkiewicz w kolekcji Ossolineum” upamiętnia 170-lecie urodzin, 100-lecie śmierci pisarza oraz 120-lecie ukończenia przezeń „Quo vadis”. Zorganizował ją Zakład Narodowy im. Ossolińskich – instytucja ciesząca się posiadaniem najbogatszej w Polsce kolekcji autografów pisarza, gromadzonej od 1912 r.

Kuratorem wystawy jest dr Grzegorz Polak

Głównym celem tej ekspozycji jest ukazanie przejawów popularności Noblisty w kraju i za granicą, o którego twórczości pisano, że jest znana pod wszelkimi długościami i szerokościami geograficznymi”. We wstępie ukazano związki Sienkiewicza z Ossolineum i Lwowem. Część główna wystawy dotyczy „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Quo vadis”. Na zakończenie można zobaczyć interesujące wydania książkowe innych, wybranych dzieł pisarza.

Atrakcje wystawy

Ozdobą prezentowanej kolekcji są autografy Trylogii i powieści z czasów Nerona. Najliczniejszy pokazywany zbiór stanowią druki polskie (w tym pierwodruki) i obce. Ponadto ukazany jest także Sienkiewicz „dla maluczkich” w przeróbkach dla młodzieży (w tym tzw. bryki), a także w wersjach teatralnych. Na ekspozycji znaleźć można program filmowy „Quo vadis” z 1912 r., operę i oratorium pod tym samym tytułem. Całość wieńczą medale (w tym z okazji przyznania pisarzowi tytułu Honorowego Obywatela Lwowa), monety, banknot z wizerunkiem pisarza (będący pierwszym papierowym pieniądzem III Rzeczypospolitej), fotografie, czasopismo „Wieniec”, plakaty filomowe i karty pocztowe ze scenami z powieści. Wystawę ilustrują liczne anegdoty odnoszące się do popularności Henryka Sienkiewicza.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy.

Wystawa czynna: 11 maja-29 października 2016

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37 50-139 Wrocław

 

 

< >
<
>